Jak zmniejszyć ratę kredytu

W dzisiejszych czasach większość z nas korzysta z kredytów, ale niewielu zastanawia się jak zmniejszyć ratę kredytu. Pożyczanie pieniędzy to dobry sposób na zakup nieruchomości, samochodu, czy towarów, kiedy nie dysponujemy odpowiednią ilością gotówki. Zdarza się jednak, że ilość zaciągniętych przez nas kredytów zaczyna niebezpiecznie rosnąć, a spamiętanie terminów spłaty wszystkich rat graniczy z cudem. Jak sobie z tym poradzić? Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zazwyczaj kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu nie tylko uporządkujemy swoje raty, ale często również sporo zaoszczędzimy.

Jak zmniejszyć ratę kredytu

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny

Aby połączyć kredyty w jeden, przede wszystkim powinniśmy wybrać się do banku. Jego pracownicy pomogą nam wypełnić stosowny wniosek, który następnie zostanie zweryfikowany przez bank. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, bank przydzieli nam kredyt. Dotychczasowe zobowiązania zostaną spłacone, a wszystkie raty połączone w jedną, niższą niż suma poprzednich. Z pomocą kredytu konsolidacyjnego możemy spłacić kredyt na samochód, debet na koncie, czy raty za lodówkę. Pozostałe środki zazwyczaj można przeznaczyć na dowolny cel.

Oferty produktów bankowych, jak z nich skorzystać

Szczegółowe wymagania w tym zakresie zależą od banku, z którego oferty będziemy korzystać. Zazwyczaj banki wymagają przedłożenia co najmniej:

  • zaświadczenia o zarobkach lub dochodach firmy w przypadku przedsiębiorców,
  • dokumentów potwierdzających zatrudnienie,
  • dokumentów potwierdzających brak zaległości w opłacaniu podatków i składek ZUS w przypadku przedsiębiorców.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Większość banków oferuje nam dwa podstawowe rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy,
  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

Kredyty gotówkowe zazwyczaj udzielane są na mniejsze sumy. Ich niewątpliwym atutem jest to, że bank nie będzie wymagał od nas żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, musimy natomiast dysponować wolną od obciążeń nieruchomością, którą bank będzie mógł potraktować jako gwarancję spłaty kredytu. Jeśli spełniamy ten warunek, możemy liczyć na znacznie korzystniejsze warunki i niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Zobacz także: Konta bankowe online.

Gdzie zaciągnąć kredyt konsolidacyjny

W dzisiejszych czasach ilość banków, które oferują swoim klientom kredyty hipoteczne, z dnia na dzień jest coraz większa. Zanim zdecydujemy się na któryś z nich, dobrze jest porównać proponowane przez nie warunki kredytów, aby świadomie wybrać ten, który rzeczywiście będzie najkorzystniejszy w naszym przypadku. W tym celu można posłużyć się na przykład rankingami kredytów konsolidacyjnych lub praktycznymi porównywarkami dostępnymi w internecie. Korzystanie z pomocy doradców nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – większość z nich współpracuje z konkretnym bankiem i celowo nakłania klientów do zaciągania kredytów właśnie w nim.

Jak zmniejszyć ratę kredytu wybierając najlepsze oferty produktów bankowych

Tak naprawdę to, ile zaoszczędzimy po połączeniu kilku kredytów w jeden, zależy głównie od ilości dotychczasowych zobowiązań i ich wysokości. Największe oszczędności przynosi zazwyczaj hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Oprocentowanie tego rodzaju kredytów jest zazwyczaj znacznie niższe od zwykłych kredytów konsumpcyjnych.

Jeśli nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego, wybierając kredyt gotówkowy, zaoszczędzimy przede wszystkim na opłatach za liczne przelewy, które do tej pory wykonywaliśmy co miesiąc. Dobrym sposobem na obniżenie wysokości raty jest także wydłużenie okresu spłaty kredytu, które proponuje klientom wiele banków.

Jeśli nadal zastanawiasz się jak zmniejszyć ratę kredytu, zadaj pytanie w komentarzu pod artykułem. Zachęcamy także do dzielenia się naszymi treściami w kanałach mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *